Existuje spojitosť medzi aspirínom a erektilnou dysfunkciou?

Existuje spojitosť medzi aspirínom a erektilnou dysfunkciou

Erektilná dysfunkcia je zdravotný stav, kedy nemôžete dosiahnuť alebo udržať erekciu dosť dlho na to, aby ste mohli zavŕšiť pohlavný styk, hoci o to máte záujem. Zdravotné problémy, ale aj psychické ťažkosti môžu tento stav spôsobovať, ale príčiny erektilnej dysfunkcie sú zvyčajne kombináciou oboch týchto faktorov. Erektilná dysfunkcia je ale liečiteľná, nech už je jej príčina akákoľvek.

Erekciu dosiahnete vtedy, keď tepny prinesú do penisu krv, ten sa zväčší a žily sa uzavrú. Za normálnych podmienok žily umožňujú krvi opustiť penis. Keďže sú uzavreté, krv sa tu zadrží. Erektilná dysfunkcia preto zvyčajne nastáva vtedy, keď v penise nie je dostatok krvi.

Spôsobuje aspirín erektilnú dysfunkciu?

Jedna štúdia z roku 2011 špekulovala, že ak je erektilná dysfunkcia spôsobená zápalom, potom aspirín alebo nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako ibuprofen, môžu zabrániť problémom s erekciou. Štúdia však nakoniec ukázala, že protizápalové lieky pravdepodobne erektilnú dysfunkciu dokonca spôsobujú. Štúdia tiež uviedla, že tí, ktorí užívajú aspirín a NSAID, majú o 20 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie.

Je však dôležité poznamenať, že štúdia nezohľadnila počet pacientov, ktorí užívali aspirín, a tiež sa špecifikovala na diagnózu ochorenia koronárnych artérií alebo periférnych ciev. U týchto pacientov v štúdii mohlo pravdepodobne dôjsť k erektilnej dysfunkcii z dôvodu srdcových a cievnych problémov a nie kvôli aspirínu, ktorý užívali na svoj zdravotný stav. Navyše neexistujú žiadne ďalšie štúdie, ktoré by naznačovali, že aspirín môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Známe príčiny erektilnej dysfunkcie

Hoci existuje len málo dôkazov spájajúcich aspirín a erektilnú dysfunkciu, existujú príčiny erektilnej dysfunkcie, ktoré sú už isté. Nasledujúce zdravotné problémy môžu viesť k erektilnej dysfunkcii:

·         kornatenie tepien

·         srdcové ochorenia

·         vysoký krvný tlak

·         vysoké hladiny cholesterolu

·         neurologické poruchy

·         cukrovka (pretože sa pri nej poškodzujú nervy)

·         isté druhy liekov

Existuje väčšie riziko erektilnej dysfunkcie, ak fajčíte, pijete viac než dva alkoholické nápoje denne alebo máte nadváhu. Podľa Národných inštitútov zdravia (NIH) má asi 12 percent mužov mladších ako 60 rokov skúsenosti s erektilnou dysfunkciou. Toto číslo sa zvyšuje na 22 percent u mužov vo veku 60-69 rokov a 30 percent u mužov starších ako 70 rokov.

Info: https://www.erekciablog.sk

Navštívte lekára

Niektoré štítky na fľaštičkách s aspirínom uvádzajú erektilnú dysfunkciu ako možný vedľajší účinok, ale dôkazy zo štúdií na túto spojitosť jasne neukazujú. Je jasné, že erektilná dysfunkcia je niečo, s čím nemusíte žiť.

Ak máte skúsenosti s erektilnou dysfunkciou, porozprávajte sa so svojím lekárom. Informujte ho, či pravidelne užívate aspirín. Ak vám to váš zdravotný stav dovoľuje, lekár vám môže poradiť, aby ste ho na určitý čas vysadili a zistili, či to vášmu stavu prospeje. Lekár vám tiež môže odporučiť isté zmeny životného štýlu, ako je obmedzenie alkoholu, prestať fajčiť, pravidelné cvičenie. Ak to stále nebude fungovať, môže vám odporučiť jeden z mnohých liekov na erektilnú dysfunkciu.